+
»
»
»
»


2          , ,   Advicecorp -
   ,,

Сигнальні кольори та знаки безпеки

Сигнальні кольори та знаки безпеки призначені для привернення уваги працюючих до безпосередньої небезпеки,попередження про можливу небезпеку,припису та дозволу певних дій з метою забезпечення безпеки,а також для необхідної інформації.

Сигнальні кольори слід застосовувати для знаків безпеки поверхонь конструкцій,пристроїв та елементів виробничого устаткування,які можуть служити джерелами небезпеки для працюючих,поверхонь огороджень і інших захисних пристроїв,а також пожежної техніки.

Знаки безпеки слід встановлювати на території підприємств,будівельних майданчиків,у виробничих приміщеннях,на робочих місцях,ділянках робіт і на виробничому обладнанні.

Сигнальні кольори. Призначення і порядок застосування Встановлюють такі сигнальні кольори:червоний,жовтий,синій,зелений. Допустимі кольорові області сигнальних,а також контрастних білого і чорного кольорів,на тлі яких застосовують сигнальні кольори,встановлені в обов'язковому додатку 1.

Смислове значення сигнальних кольорів і номери зразків (еталонів) кольору "Картотеки зразків (еталонів) кольору лакофарбових матеріалів" наведені нижче. Марки лакофарбових матеріалів,кольори яких знаходяться в межах допустимих колірних областей сигнальних,білого і чорного кольорів дані в довідковому додатку.

Сигнальній колір:Червоний.

Основні смислові значення сигнального кольору:Заборона,безпосередня небезпека,позначення пожежної техніки.

Номер зразка (еталона) кольору "Картотеки зразків (еталонів) кольору лакофарбових матеріалів ":6,7,9,10,11,19,37,43,62.

Контрастний колір:Білий.

Сигнальній колір:Жовтий

Основні смислові значення сигнального кольору:Попередження,можлива небезпека

Номер зразка (еталона) кольору "Картотеки зразків (еталонів) кольору лакофарбових матеріалів ":216,218,220,221,254,255,285,286,287

Контрастний колір:Чорний

Сигнальній колір:Синій

Основні смислові значення сигнального кольору:Припис,знаки пожежної безпеки,інформація

Номер зразка (еталона) кольору "Картотеки зразків (еталонів) кольору лакофарбових матеріалів ":408,409,423,424,449,450,474,485,486

Контрастний колір:Білий

Сигнальній колір:Зелений

Основні смислові значення сигнального кольору:Безпека,знак "Виходити тут"

Номер зразка (еталона) кольору "Картотеки зразків (еталонів) кольору лакофарбових матеріалів ":324,325,329,385

Контрастний колір:Білий

Для посилення контрасту сигнальних кольорів їх слід застосовувати на тлі контрастних кольорів. Контрастні кольори (див. табл. 1) необхідно застосовувати також для виконання символів і пояснюють написів.

Червоний сигнальний колір слід застосовувати для:— позначення вимикаючих пристроїв механізмів і машин,у тому числі аварійних;внутрішніх поверхонь кришок (дверцят) шаф з відкритими струмопровідними елементами електрообладнання. — якщо обладнання забарвлене лакофарбовими матеріалами червоного кольору,то зазначені внутрішні,поверхні кришок (дверцят) повинні бути жовтого сигнального кольору;— рукояток кранів аварійного скидання тиску;— корпусів масляних вимикачів,що знаходяться в робочому стані під напругою;— позначення різних видів пожежної техніки або її елементів,що вимагають оперативного розпізнавання (пожежні машини,наземні частини гідрант-колонок,вогнегасники,балони і пускові пристрої установок пожежогасіння,ручні пожежні сповіщувачі і т. п.),а також коштів загально технічного призначення,що використовуються в цілях забезпечення пожежної безпеки (насоси спринклерних і дренчерних установок пожежогасіння,клапанів внутрішніх пожежних кранів,телефони прямий пожежного зв'язку,відра і лопати в складі пожежних щитів та стендів і т. п.);— сигнальних ламп,що сповіщають про порушення технологічного процесу або умов безпеки:"Тривога","Несправність" тощо;— окантовки щитів білого кольору для кріплення пожежного інструменту і вогнегасників.

Ширина окантовки повинна становити від 30 до 100 мм. захватних пристроїв промислових роботів.

Не допускається фарбувати лакофарбовими матеріалами червоного кольору спринклерні і дренчерні зрошувачі,підвідні трубопроводи та інші стаціонарно встановлюються види пожежної техніки або її елементи,які не потребують оперативного розпізнавання.

Жовтий сигнальний колір слід застосовувати для:

елементів будівельних конструкцій,які можуть стати причиною отримання травм працюють:низьких балок,виступів і перепадів в площині підлоги,малопомітних ступенів,пандусів,місць,в яких існує небезпека падіння (кромки вантажних платформ,вантажних піддонів,неогороджених майданчиків,люків,отворів і т . д.),звужень проїздів малопомітних розпірок,вузлів,колон,стійок та опор в місцях інтенсивного руху внутрішньозаводського транспорту і т. д.;— елементів виробничого устаткування,необережне поводження з якими становить небезпеку для працюючих:відкритих рухомих частин обладнання,крайок огороджувальних пристроїв,неповністю закривають рухомі елементи виробничого обладнання (огорожі шліфувальних кругів,фрез,зубчастих коліс,приводних ременів,ланцюгів і т. п.),огороджувальних конструкцій майданчиків для робіт,що проводяться на висоті,а також постійно підвішеною до стелі або стін технологічної арматури,яка виступає в робочий простір:— позначення небезпечних при експлуатації елементів внутрішньозаводського транспорту,підйомно-транспортного обладнання та будівельно-дорожніх машин,майданчиків вантажопідйомників,бамперів і бічних поверхонь електрокар,навантажувачів,візків,поворотних платформ і бічних поверхонь стріл екскаваторів,захоплень і майданчиків автонавантажувачів,робочих органів сільськогосподарських машин,елементів вантажопідіймальних кранів,обойм вантажних гаків та ін;— постійних і тимчасових огорож або елементів огороджень,що встановлюються на кордонах небезпечних зон,у прорізів,ям,котлованів,виносних майданчиків,постійних і тимчасових огорож сходів,перекриттів будівель,що будуються,балконів та інших місць,у яких можливе падіння з висоти;— рухомих монтажних пристроїв або їх елементів і елементів вантажозахоплювальних пристроїв,рухомих частин кантувачів,траверс,підйомників,рухомих частин монтажних вишок і сходів;позначення ємностей,що містять небезпечні або токсичні речовини.

У залежності від розмірів поверхню ємності повинна бути жовтого кольору сигнального або мати попереджувальну смугу жовтого кольору сигнального шириною від 50 до 150 мм;— позначення площ,які з метою оперативної евакуації повинні бути завжди вільними (майданчики біля евакуаційних виходів і підходи до них,біля місць подачі пожежної тривоги та ін.) Межі цих площ слід позначати суцільними лініями жовтого сигнального кольору шириною від 50 до 100 мм,а самі площі штрихуванням статі смугами жовтого сигнального кольору шириною від 50 до 100 мм під кутом 45 °;— внутрішніх поверхонь кришок,дверцят,кожухів та інших огороджень,що закривають місця розташування рухомих елементів виробничого устаткування,що вимагають періодичного доступу для контролю,ремонту,регулювання і т. п. Якщо зазначені елементи виробничого обладнання закриті знімними огорожами,то забарвленні лакофарбовими матеріалами жовтого сигнального кольору підлягають самі рухомі елементи або поверхні суміжних з ними нерухомих деталей,що закриваються огорожами.

Для будівельно-дорожніх машин і підйомно-транспортного обладнання,які можуть знаходитися на проїжджій частині,допускається застосовувати попереджувальну забарвлення у вигляді чергуються червоних і білих смуг.

Елементи виробничого обладнання малого розміру,які не можуть бути позначені чергуються похилими смугами,слід позначати жовтим сигнальним кольором цілком. Поверхня огородження повинна бути жовтого кольору або мати попереджувальні чергуються вертикальні або горизонтальні смуги жовтого сигнального та чорного кольорів при співвідношенні ширини смуг 1:1.

Попереджувальні знаки:

Знаки призначені для попередження працюючих про можливу небезпеку. Знаки повинні бути наступними:рівносторонній трикутник з округленими кутами жовтого кольору,звернений вершиною вгору,з каймою чорного кольору шириною 0,05 боку і символічним зображенням чорного кольору.

Розпорядчі знаки:

Знаки призначені для дозволу певних дій працюючих тільки у виконанні конкретних вимог безпеки праці (обов'язкове застосування засобів захисту працюючих,вжиття заходів щодо забезпечення безпеки праці),вимог пожежної безпеки та для зазначення шляхів евакуації.

Знаки повинні бути наступними:

— коло синього кольору з білою облямівкою по контуру завширшки 0,02 діаметра знака,всередині якого знаходиться символічне зображення білого кольору.

Для нанесення пояснюючим написи на знак необхідно всередині синього кола виконати біле поле діаметром 0,7 діаметра знака. Написи,пов'язані з пожежної безпеки,повинні бути червоного кольору,решта - чорного кольору.

Вказівні знаки:

Знаки призначені для зазначення місцезнаходження різних об'єктів і пристроїв,пунктів медичної допомоги,питних пунктів,пожежних постів,пожежних кранів,гідрантів,вогнегасників,пунктів сповіщення про пожежу,складів,майстерень.

Знаки повинні бути наступними:синій прямокутник,окантований білою облямівкою по контуру,шириною 0,02 меншої сторони прямокутника з білим квадратом усередині зі стороною,рівною 0,7 меншої сторони прямокутника. Усередині білого квадрата повинні бути нанесені символічне зображення або пояснюючий напис чорного кольору,за винятком символів і пояснюють написів на знаках 4.1,4.2,4.5-4.9 (табл.8),а також символу пункту медичної допомоги,які слід виконувати червоним кольором.

На вказівних знаках допускається зображати вказівну стрілку і відстань до об'єкта білим кольором безпосередньо в нижній частині знака (під білим квадратом).

Допускається суміщати знаки безпеки,передбачені цим стандартом,з написом-в єдиному блоці прямокутної форми. Знак безпеки повинен бути розташований в лівій частині блоку. Висота блоку повинна бути на 15% більше висоти знака (за табл. 3),довжина блоку - в 2 або 3 рази більше його висоти. Блок повинен бути окантований облямівкою шириною 0,05 довжини меншої сторони прямокутника. Її колір має відповідати сигнальному кольором знака безпеки.

Пояснює напис слід виконувати чорним кольором на білому тлі,за винятком написів пожежної безпеки,які слід виконувати червоним кольором. Допускається вертикальне розташування блоку по більшій стороні.

Тексти пояснювальних написів на блоках,що застосовуються для електроустановок,повинні бути встановлені нормативно-технічною документацією з безпеки праці для електроустановок,затвердженої в установленому порядку.

, .
email , .
ۻ. . . opyright 2004-2014